Egyre fontosabb a CSR, mégis keveset költenek rá a vállalatok
Mehlhoffer TamásTudják-e a cégek, hogyan kell tényleg jót tenni? – a Scale Impact és a Magyar PR Szövetség CSR kutatása
Többet vagy az ideivel azonos összeget költ a hazai (főként nagy)vállalatok többsége CSR tevékenységre a következő évben a gazdasági válság ellenére is, és szintén a többség úgy gondolja, hogy a társadalmi felelősségvállalás szerepe nőni fog a cégek életében a Scale Impact és a Magyar PR Szövetség közös CSR-kutatása szerint (a kutatási riport a Region Media produkciójában készült).
Ennek fényében meglepő, hogy a CSR-költés a cégek 60%-a esetében meglehetősen alacsony, 1-15 millió forint közötti, csupán a válaszadók 10%-a adományoz vagy költ társadalmi, fenntarthatósági programokra 100 és 200 millió forintnál többet.
A válaszadók 63%-ának már van vagy most készíti CSR stratégiáját, ám meglepő, hogy a nagyvállalatok 12%-a stratégia vagy terv nélkül jótékonykodik – ez Nyugat-Európában elképzelhetetlen lenne. A cégek alig több mint harmada, 36% méri csak aktivitásainak hatását.
“Mindez arra mutat, hogy van még hová fejlődnie a hazai társadalmi felelősségvállalási kultúrának. A tudatos CSR-tevékenység legfejlettebb formáinak egyike, ha egy vállalat egy vagy több nonprofit szervezettel működik együtt, amely a vállalatnak fontos célokért dolgozik”, mondja Lévai Gábor, a Scale Impact társalapítója, ügyvezetője. A cégek 81%-a költene nonprofitok fejlesztésére, mégis egyelőre csak 50%-uk dolgozik együtt rendszeresen egy-egy civil szervezettel.
A cégek a legszívesebben az alábbi témákra költenek:
- Társadalmi ügyek képviselete
- Helyi közösségi ügyek
- Környezetterhelés csökkentése
- Közösségi események támogatása/helyi oktatás támogatása
- Helyi önkormányzat vagy más közintézmény pénzügyi, tárgyi eszköz támogatása
Az ügyek közül fontosnak tartják:
- Társadalmi és gazdasági fejlődés
- Oktatás, képzés
- Környezet- és állatvédelem
- Egészségügy, jólét
A CSR tevékenység motivációi között az élen szerepel a munkaerő megtartása, vagyis a dolgozók véleménye a vállalat társadalmi erőfeszítéseiről; a márkaérték növelése és az employer branding. Nem érdemes azonban eladásösztönzésre használni ezeket az aktivitásokat – ezzel a kérdőívet kitöltők 90%-a egyetért.
A kutatás egy online kérdőív kitöltésével és CSR-ért (is) felelős vezetőkkel készült mélyinterjúkkal zajlott. Kitöltői között többségben voltak a nagyobb vagy kifejezetten nagyvállalatok: 45%-uk bevétele meghaladja a 20 milliárd forintot, további 16% pedig 1 és 20 milliárd forint feletti forgalmú.
A kutatási riport jógyakorlatként mutatja be a Biotech USA, a Decathlon, a Foxpost, a Szerencsejáték Zrt. és a Wolt Magyarország társadalmi felelősségvállalásának egy-egy aspektusát.
“A társadalmi felelősségvállalás gyakran a cégek kommunikációs osztályának feladatai közé tartozik, ezért tartotta fontosnak a Magyar PR Szövetség a kutatást”, teszi hozzá Sztaniszláv András, a szervezet elnöke. “Az egyik legérdekesebb megállapítás számomra, hogy nincs egyetértés abban, hogy a cégek valóban tesznek a társadalomért vagy inkább csak kommunikálnak róla valós cselekvés helyett.”
Cégek kiemelkedő CSR-ral
A kérdőív kitöltőjét arra is megkérték, nevezzenek meg olyan céget, amelynek
CSR-tevékenységét az elmúlt évben kiemelkedőnek tartják.
Több említés:
Decathlon, Magyar Telekom, Szerencsejáték Zrt., Tesco, Vodafone Magyarország
Egy említés:
Auchan, BP, Budapest Airport, Canon Chemplex, Duna-Dráva Cement, E.ON, Lego, Magnet Bank, Market Építő, Mészáros és Mészáros, MVÜK, Nestlé, Praktiker, Richter, Samsung, Spar
“Tudják-e vállalatok, hogyan kell tényleg jót tenni?” című kutatásunk riportja grafikonokkal, pdf formátumban letölthető innen: scaleimpact.hu/csrkutatas
A Scale Impactről
A társadalmi vállalkozás partnerséget és piacteret kínál három szereplőnek közös és önálló társadalmi hatás elérése érdekében:
- vállalatoknak impact szervezeti partnereket talál, hogy a munkavállalói márkájuk értékesebb, CSR tevékenységük pedig célzottabb legyen,
- impact szervezeteknek – nonprofitoknak és társadalmi vállalkozásoknak – gyakorlati tudást ad át, hogy profibbá, rugalmasabbá és ellenállóbbá váljanak,
- ezen kívül módszertan és minőségbiztosítás mellett munkalehetőséget kínál szakembereknek, akik az impact szervezeteket fejlesztik.